Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Zmarł Pan Florian Fiedler

07.09.09

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że w niedzielę 6 września 2009 r. zmarł zasłużony mieszkaniec Swarzędza ś.p. Florian Fiedler. Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia

Anna Tomicka
Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Piotr Choryński
Przewodniczący Rady Miejskiej w Swarzędzu

* * *

Pan Florian Fiedler, śmiało można powiedzieć człowiek renesansu. Jedyny wśród nas.

Z zawodu pedagog - wychowawca wielu pokoleń młodzieży, mistrz stolarski i mistrz rzemiosła artystycznego – intarsji, z zamiłowania historyk, regionalista, z postawy patriota i wielki społecznik. W latach 1964 - 1996 był nauczycielem w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Swarzędzu, a w latach 1994-1998 radnym Rady Miejskiej w Swarzędzu.

Był przykładem niezwykłej pracowitości, osobą kreatywną i dynamiczną, której działalność znacznie przekraczała zakresy zawodowych obowiązków.

Pan Florian Fiedler od początku swojej pracy społecznej i zawodowej służył mieszkańcom Swarzędza. Wielką pasją pana Floriana Fiedlera była działalność w Towarzystwie Miłośników Ziemi Swarzędzkiej. W 2003 r. powołał do życia Klub Swarzędzan, którego hasło brzmiało: "ocalenie od zapomnienia i zniszczenia wszystkiego, co swarzędzkie". Pierwszym dużym przedsięwzięciem było przygotowanie Wieczoru Wspomnień o Powstańcach Wielkopolskich ze Swarzędza. Przy współpracy członków Klubu zgromadzone zostały unikalne dokumenty powstańcze, które zostały pokazane na wystawie zorganizowanej w świetlicy Cechu Stolarzy.
W 2007 roku pan Florian Fiedler przygotował także wystawę na temat historii Cechu Swarzędzkich Stolarzy, która stała się zaczynem do powstania portalu internetowego Wirtualne Muzeum Mebla.
Działalność pana Floriana Fiedlera w dziedzinie odkrywania tajemnic i zagadek historii naszej Gminy nie ma sobie równych. Prace badawcze nad tematami związanymi z Powstaniem Wielkopolskim, uwieńczone publikacjami zarówno w specjalistycznych jak i szeroko dostępnych wydawnictwach, doskonale promują nasze Miasto, budują jego wizerunek i tożsamość i co niezwykle cenne, integrują społeczność.
Trzeba podkreślić także fakt, że pan Florian Fiedler był pierwszym historykiem piszącym o historii Powstania Wielkopolskiego w Swarzędzu. Dzięki jego szczegółowej i dogłębnej wiedzy  mogliśmy wydać znakomity komiks o bohaterach Powstania Wielkopolskiego w Swarzędzu a także uczcić pamięć naszych przodków – dzieci swarzędzkich przeciwstawiających się germanizacji, skutecznie walczących o polski język w szkołach. Dzięki staraniom i uporowi pana Floriana Fiedlera postawiona została tablica upamiętniająca ten fakt.

W 2008 r. decyzją Rady Miejskiej Florian Fiedler otrzymał tytuł „Zasłużonego dla Miasta i Gminy Swarzędz”.

Z wielkim żalem żegnamy niezwykłego człowieka, niezwykłego Swarzędzanina!

Pamięć jest najlepszą formą oddania czci zmarłemu - Pana Floriana Fiedlera Swarzędz będzie pamiętał zawsze.